حاشیه نشینی در ایران یکی از پنج موضوع اولویت دار کشور است

موسوی چلک با بیان اینکه موضوع حاشیه نشینی در ایران یکی از پنج موضوع اولویت دار کشور است، گفت: به دلیل ویژگی هایی که این مناطق دارد، آسیب های اجتماعی نمود بیشتری پیدا می کنند.
روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی به نقل از رادیو گفتگوبرنامه «هاشور» رادیو گفت و گو با موضوع عارضه یابی اجتماعی جوامع حاشیه نشین و با حضور سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران و فاطمه سلیمانی مشاور نیروی انتظامی شرق استان تهران و دکتر حسین اخلاقی استاد دانشگاه علوم و تحقیقات به روی آنتن رفت.

موسوی چلک در آغاز با بیان اینکه موضوع حاشیه نشینی در ایران یکی از پنج موضوع اولویت دار کشور است، گفت: به دلیل ویژگی هایی که این مناطق دارد، آسیب های اجتماعی نمود بیشتری پیدا می کنند و موضوعاتی از قبیل مواد مخدر، خشونت های اجتماعی، خشونت های خانگی، تکدی گری و بی خانمانی از جمله آسیب هایی است که در این مناطق دیده می شود.

وی بیان کرد: موضوع کودکان کار و کودکانی خیابانی و بچه های فرار در مناطق حاشیه نشینی به عنوان بخشی از آسیب های اجتماعی شناخته می شود.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران از وضعیت بد فرهنگی مناطق حاشیه ای شهرها گفت و اظهار کرد: با توجه به اینکه در مناطق حاشیه نشین، خدمات اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی یا وجود ندارد یا در حداقل وجود دارد و حضور سازمان های اجتماعی در این مناطق کمتر است، این مناطق می تواند محل امنی برای مجرمین باشد زیرا اساسا نظارت اجتماعی در آن کمتر است.

وی بیان کرد: البته نمی توان همه مردم مناطق حاشیه نشین را افراد آسیب دیده اجتماعی یا مجرم قلمداد کرد اما به دلیل آنکه در یک فضای اجتماعی کوچک، تعدد آسیب ها وجود دارد، جرایم افراد بیشتر به چشم می آید.

فاطمه سلیمانی در ادامه برنامه با بیان اینکه جوامع حاشیه نشین درگیر آسیب های زیادی هستند، اظهار کرد: اعتیاد، فقر، بیکاری و بزهکاری از جمله آسیب های این مناطق هستند.

مشاور نیروی انتظامی شرق استان تهران تصریح کرد: شرایط اقتصادی کلان کشور سبب رشد بیکاری در مناطق حاشیه نشین شده است و در نتیجه اعتیاد و بزهکاری نیز افزایش یافته است. همه نهادها و سازمان های مسئول از نظر مدیریت شهری و امنیتی باید این مناطق را بیش از پیش تحت پوشش خود قرار دهند.

وی افزود: نسل دوم حاشیه نشین ها متاسفانه دچار یک احساس کمبود اجتماعی شدید شده اند و اگر به این موضوع توجه نشود، بزهکاری نیز افزایش پیدا می کند.

در ادامه حسین اخلاقی با بیان اینکه فرزندان حاشیه نشین کسانی هستند که در یک فرآیند تکراری تبدیل شدن به بزهکاری قرار می گیرند، گفت: این افراد عموما حاشیه نشین های آینده را شکل می دهند زیرا در محیط اجتماعی و معیشتی که این افراد قرار دارند، بزهکاری و اعتیاد فراوان است و این بچه ها نیز در معرض خطر این جرایم قرار دارند.

استاد دانشگاه علوم و تحقیقات تاکید کرد: دولت باید به کودکان حاشیه نشین بیشتر توجه داشته باشد و اگر نمی تواند برای خانواده ها کاری انجام دهد، لااقل این کودکان را تحت سرپرستی قرار دهد و مددکارهای اجتماعی و روانشناس های کودک را در این مناطق فعال کند.
منبع:رادیو گفت وگو
انتهای پیام

پیام بنیانگذار

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان آنها را از يکديگر تميز داد. بدين معني

آمار بازدید کنندگان

کاربران
3
مطالب
485
نمایش تعداد مطالب
140613