اصلاح روابط اجتماعی اصلی ترین راهکار کاهش جرائم است


رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: پایه و اساس راهکار کاهش جرائم و آسیب‌های اجتماعی، اصلاح روابط در جامعه بر اساس اعتماد و مشارکت اجتماعی است.
روابط عمومی بیادپیشگیری از آسیب های اجتماعی به نقل از خبرنگار ایلنا از قزوین، حجت الاسلام قدرتی در همایش سرمایه‌های اجتماعی بر پایه آموزه‌های اسلامی گفت: برپایی این همایش در قزوین، نقطه عطفی برای تداوم برگزاری این همایش در کشور است و با تشکیل کارگروه‌های ویژه، آخرین تلاش‌ها برای تقویت سرمایه اجتماعی در کشور، بررسی خواهد شد.
رئیس کل دادگستری استان افزود: سعادت، توسعه و تکامل جوامع، نیازمند سرمایه اجتماعی است و عاملی مهمتر از دین و آموزه‌های دینی برای ایجاد و توسعه سرمایه‌های اجتماعی وجود ندارد.
قدرتی اظهار کرد: سرمایه اجتماعی در هر جامعه‌ای تابعی از فضیلت‌ها و ارزش‌ها و هنجار‌های قابل قبول است و این هنجار‌ها بدون دین شکل نمی‌گیرد.
وی اضافه کرد: بر اساس پژوهش‌های علمی اگر توحید، اخلاق و عمل صالح در جامعه شکل گرفت، سرمایه اجتماعی نیز شکل می‌گیرد.
این مقام ارشد قضایی استان بیان کرد: جامعه‌ای که در آن نقد وجود نداشته باشد، حیات ندارد و اگر اعتماد در جامعه حاکم نباشد، آن جامعه در رنج خواهد بود، اما اگر اصل اعتماد، صحت و برائت، خیرخواهی، صداقت، مقابله با ظالم و حمایت از مظلوم، تکریم و کرامت انسانی حاکم باشد، سرمایه اجتماعی شکل می‌گیرد و تقویت می‌شود و در این شرایط دیگر شاهد وجود ۱۵ میلیون پرونده در دستگاه قضایی نخواهیم بود.
رئیس کل دادگستری استان ادامه داد: مهمترین راهکار برای کاهش جرائم و آسیب‌های اجتماعی، اصلاح روابط در جامعه و شکل گیری آن بر اساس اعتماد، آگاهی و مشارکت اجتماعی است.
قدرتی عنوان کرد: ارتباط مردم با مردم و مردم با حاکمیت، مهمترین سرمایه اجتماعی کشور است و همه دستگاه‌های اجرایی باید برای تقویت آن تلاش کنند.
وی تاکید کرد: هر چقدر میزان گذشت در جامعه کاسته شود، آسیب‌ها و جرائم اجتماعی افزایش می یابد.
به گفته این مقام ارشد قضایی استان، موضوع ۲۶ درصد از مجموع پرونده‌های کیفری کشور معادل یک میلیون و ۶۰۰ هزار پرونده به خشونت اختصاص دارد.
رئیس کل دادگستری استان خاطر نشان کرد: توهین در استان قزوین، در بین همه جرائم، رتبه نخست را دارد.
منبع:خبرگزاری ایلنا
انتهای پیام

پیام بنیانگذار

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان آنها را از يکديگر تميز داد. بدين معني

آمار بازدید کنندگان

کاربران
3
مطالب
485
نمایش تعداد مطالب
140603